End Hook (SD55L30/SD75L60) Water Resistant Anti-Corrosion Steel Fibre
Specifications
Attribute
Details
Model Number
SD55L30 / SD75L60
Diameter
0.55mm / 0.75mm
Length
30mm / 60mm
Tensile Strength
>1150MPa
Warranty
1 Year
Features
Water Resistant, Durable, Anti-Corrosion, Fire Resistant
Type
Hook end
Key Features
Water-resistant and fire-resistant design
High tensile strength for added durability
Anti-corrosion properties for longer life
Easy installation with hook end design
Complies with international standards
Applications
Industrial platforms
Bridges
Storage facilities
Warehouse flooring
Heavy-duty construction projects
No FAQs available for this product.
0
0 Overall Rating
5
0%
0%
0%
0%
0%