CQ6280CX3000 Manual Lathe CQ6280C 105mm Big Spindle Bore Lathe Machine Manual Lathe Machine With C
1. What is the maximum length of workpiece that the CQ6280CX3000 can handle?
The CQ6280CX3000 can handle a maximum workpiece length of 3000mm.
2. What is the spindle bore size of the CQ6280CX3000?
The spindle bore size of the CQ6280CX3000 is 105mm.
3. What is the maximum weight capacity of the CQ6280CX3000 lathe?
The maximum weight capacity of the CQ6280CX3000 lathe is 800kg.
4. What is the range of spindle speeds available on this lathe?
The CQ6280CX3000 offers a spindle speed range from 30 to 1400 RPM.
5. How much does the CQ6280CX3000 lathe weigh?
The CQ6280CX3000 lathe weighs 4450kg.
6. What are the dimensions of the CQ6280CX3000 lathe?
The dimensions of the CQ6280CX3000 lathe are 4700mm in length, 1180mm in width, and 2200mm in height.
7. What type of power supply does the CQ6280CX3000 require?
The CQ6280CX3000 can operate on a voltage of 220V, 340V, or 380V.
8. How many tool post stations does the CQ6280CX3000 have?
The CQ6280CX3000 has 4 tool post stations.
9. What is the cutting torque of the CQ6280CX3000 lathe?
The cutting torque of the CQ6280CX3000 lathe is 200 N.m.
10. What applications is the CQ6280CX3000 lathe suitable for?
11. Is the CQ6280CX3000 suitable for heavy-duty work?
12. Can the spindle speed be adjusted during operation?
Yes, the spindle speed on the CQ6280CX3000 can be adjusted within the range of 30 to 1400 RPM.
13. What type of industries can benefit from using the CQ6280CX3000?
14. Does the lathe come with any warranty?
15. What kind of maintenance does the CQ6280CX3000 require?
0 Overall Rating
  • 5
    0%
    0
    0%
    0%
    0%
    0%